Jeśli decydujesz się na stolik kawowy do salonu, prawdopodobnie umieścisz go w centrum pomieszczenia. To powoduje, że powinieneś bardzo starannie dobrać jego estetykę i cechy funkcjonalne. Kluczowym czynnikiem jest natomiast rozmiar: jakie wymiary powinien mieć Twój stolik kawowy? Na co zwrócić uwagę, wybierając ten mebel do salonu? Jak go ustawić w przestrzeni względem pozostałych mebli?

Odpowiadamy na wszystkie najistotniejsze pytania w krótkim, ale treściwym poradniku. Przeczytasz w kilka minut, a wiedzę będziesz wykorzystywać przez całe życie!

Jak dopasować stoliki kawowe do wnętrza?

Sam wybór stolika kawowego to za mało, aby mówić o harmonijnej i ergonomicznej aranżacji. Kluczowy jest wybór odpowiedniego modelu. W tym celu warto zwrócić na kilka podstawowych czynników.

Rola stolika kawowego 

Nie można zapominać, że stolik kawowy ma do spełnienia kilka istotnych funkcji. Podczas przyjęć i spotkań zwykle jest blatem, na którym ustawia się przekąski i napoje. W trakcie wieczornego odpoczynku pełni natomiast rolę stolika na książki, aromatyczną świeczkę i herbatę. Na co dzień natomiast stanowi doskonałe miejsce na umieszczenie kwiatów lub rośliny doniczkowej, a także dekoracji.

Określ, do czego głównie potrzebujesz ten rodzaj mebla, a następnie dopasuj jego gabaryty do swoich oczekiwań.

Pragmatyzm i funkcjonalność

W tym aspekcie warto zauważyć parametry fizyczne stolika kawowego: jego wymiary, kształt (np. okrągły, owalny, prostokątny) i dodatkowe funkcje (np. z szufladami). Wpływają one bowiem nie tylko na komfortowe korzystanie z mebla, ale również rzutują na aranżację salonu. Tym samym jego cechy fizyczne powinny być również dopasowane do pozostałych elementów wystroju i dostępnej przestrzeni. 

 • Twój salon ma mniejszą powierzchnię? Zastanów się nad stolikiem z dodatkowymi półkami lub szufladami.
 • Chcesz ustawić stolik przy kanapie? Zwróć uwagę na jej gabaryty i dopasuj do niej wielkość stolika.
 • Masz dzieci? Rozważ okrągły stolik kawowy, który nie ma ostrych krawędzi.
 • Często przyjmujesz gości? Wybierz stolik z większym blatem albo zdecyduj się na zestaw kilku stolików w różnych rozmiarach.

Jak sam widzisz, pragmatyzm jest niezwykle istotny w urządzaniu wnętrz!

Estetyka stolika kawowego

Wygląd mebli jest niezwykle istotny, zwłaszcza w tak reprezentatywnym pomieszczeniu, jakim jest salon. Zadbaj więc o to, aby wykonanie stolika kawowego było dopasowane do stylu aranżacji wnętrza.

 • Do wnętrz glamour fantastycznie pasuje stolik kawowy marmur. Alternatywną są natomiast stoliki z blatem, który imituje lustro.
 • Salon w stylu industrialnym to doskonała okazja, aby wyposażyć go w stolik w ciemnym kolorze, surowej bryle i minimalistycznym wykonaniu.
 • Aranżacja skandynawska natomiast uwielbia meble w jasnych odcieniach z dodatkiem drewna. Stolik kawowy o tej estetyce będzie zatem fantastycznie wyglądał w tego typu pomieszczeniach.

Spójna aranżacja domu lub mieszkania to ogromny zastrzyk spokoju i pozytywnej energii dla wszystkich domowników. Zadbaj więc o to, aby przestrzeń, w której żyjesz, była harmonijna i spełniała potrzeby Twoje oraz Twoich bliskich.

Jak dobrać wymiary stolika kawowego do kanapy?

Aby określić idealne wymiary stolika kawowego, musimy wziąć pod uwagę 3 różne parametry:

 • długość,
 • szerokość,
 • wysokość.

Każdy z nich wpływa na estetykę stolika, dopasowanie do pozostałych mebli oraz komfort z jego użytkowania. Z racji tego, iż stoliki kawowe są nieodłącznym towarzyszem mebli wypoczynkowych w salonie, warto dobierać ich wymiary do kanapy lub sofy. Wówczas otrzymujesz spójną aranżację, która wprowadza harmonijną atmosferę i zapewnia ergonomiczne wnętrze ze swobodnym ciągiem komunikacyjnym.

Długość stolika kawowego

Ogólna zasada urządzania pomieszczeń mówi, iż stolik kawowy powinien mieć maksymalnie 2/3 i minimalnie połowę długości kanapy. Jeśli więc Twoja sofa w salonie ma długość 200 cm, wówczas stolik może mieć od 100 cm do 130 cm. Dotyczy to również narożników, ale w ich przypadku pod uwagę trzeba brać jedynie długość części siedzącej.

Trzymanie się tej zasady powoduje, że domownicy i goście mogą swobodnie korzystać z blatu. Wymiary stolika będą natomiast proporcjonalne względem wnętrza i pozostałych mebli. Zauważ ponadto, że przedstawiona reguła jest możliwa do zastosowania także w przypadku okrągłych stolików kawowych. 

Szerokość stolika kawowego

Istotne znaczenie ma miejsce w salonie, w którym ustawisz stolik kawowy.

 • Chcesz umieścić go pomiędzy telewizorem a kanapą? Weź pod uwagę, że blat powinien znajdować się minimum 30 cm od sofy oraz 75 cm od szafki pod telewizor. Takie parametry zapewniają swobodne poruszanie się i estetyczną przestrzeń.
 • Masz zamiar ustawić go między sofą a fotelami wypoczynkowymi? W takiej sytuacji stolik kawowy powinien znajdować się minimum 45 cm od mebli wypoczynkowych. Dzięki temu domownicy i goście będą mogli komfortowo siedzieć przy blacie. 

Znając więc preferowane odległości stolika kawowego od pozostałych elementów wystroju, wystarczy wybrać taką szerokość mebla, aby odpowiednio wkomponował się w dostępną przestrzeń w salonie. Warto natomiast wiedzieć, że standardową szerokością stolików kawowych jest 60 cm. Podobnie jak w przypadku długości, również i tym razem nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować tę zasadę do okrągłych stolików kawowych.

Wysokość stolika kawowego

Dobierając idealną wysokość stolika kawowego, należy pamiętać o bardzo prostej zasadzie: blat powinien być około 2,5 cm niższy od siedziska (np. sofy wypoczynkowej, narożnika). Trzymając się tej zasady, zyskujesz pewność, że odstawianie lub chwytanie przedmiotów z blatu, będzie komfortowe.

Interesującym wyborem są natomiast zestawy stolików kawowych, które różnią się od siebie poszczególnymi parametrami. Wówczas warto pokusić się o taki komplet, w którym blaty są rozmieszczone na różnej wysokości. Otrzymujesz zatem stoliki kawowe, spośród których jeden może być niższy od siedziska sofy o 4 cm, a drugi 2 cm. Tym samym zyskujesz estetyczny mebel o nowoczesnym charakterze, który skutecznie ozdabia wnętrza salonów.

Stoliki kawowe do salonu – duży wybór na wyciągnięcie ręki

Zweryfikuj swoje potrzeby i oczekiwania, oglądając rzeczywiste produkty w naszej kolekcji. Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 300 stolików kawowych, które różnią się od siebie estetyką i cechami fizycznymi. Tym samym w sklepie Mebel-Partner czekają na Ciebie stoliki kawowe:

 • z blatem kwadratowym, okrągłym, owalnym, prostokątnym i nieregularnym,
 • w różnych kolorach podstawy i blatu (od klasycznych czerni i bieli, aż po drewniane i szklane),
 • z dodatkiem szuflad i półek,
 • o różnych rozmiarach,
 • do salonu, sypialni, biura, pokoju dziecka, restauracji, a także na taras lub do ogrodu,
 • w stylu glamour, skandynawskim, industrialnym i nowoczesnym,
 • wykonane z różnych materiałów.

Ogromny wybór daje Ci gwarancję, że w naszej kolekcji znajdziesz stolik kawowy, który będzie idealny pod kątem rozmiaru, funkcjonalności oraz estetyki. Przekonaj się o tym sam i sprawdź naszą ofertę!

Piotr Kłos

Moje doświadczenie obejmuje zarządzanie szerokim spektrum projektów brukarskich, zarówno małymi jak i dużymi, a także kierowanie zespołami ekspertów pracujących nad realizacją najbardziej ambitnych przedsięwzięć. Na przestrzeni lat zdobyłem głęboką wiedzę o różnorodnych materiałach i technikach, które są niezbędne do tworzenia trwałych i estetycznie wyglądających powierzchni brukowych.

Jako CEO Projektu RTMuslugibudowlane.pl, moim celem jest udostępnianie tej wiedzy szerokiemu gronu odbiorców. Na naszym portalu znajdziecie Państwo bogatą zawartość edukacyjną, praktyczne porady, najnowsze trendy w branży oraz inspirujące projekty brukarskie.

https://rtmuslugibudowlane.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *