Rodzaje kostki brukowej

Aktualnie producenci przebijają się w tworzeniu coraz to nowszych sposobów na aranżację przydomowej przestrzeni. Gama dostępnych na rynku kostek brukowych jest ogromna. Pozwala ona na zaspokojenie najbardziej oryginalnych pomysłów klientów.

Rodzaje kostki brukowej

Obecnie dostępnych jest tak wiele rodzajów kostki brukowej, że aby dobrze je podzielić najpierw należy wziąć pod uwagę ich klasyfikację. Wyróżniamy 5 klasyfikacji kostki brukowej. Wszystkie rodzaje kostek brukowych możesz kupić w naszej hurtowni artykułów budowlanych Mal-Drew. Oto one:

Wykończenie kostki brukowej

W tej klasyfikacji wyróżniamy dwa główne typy kostki brukowej: przemysłową i szlachetną. Pierwsza z nich jest najczęściej spotykaną kostką. Często wykorzystywana jest w przestrzeniach publicznych. Cechuje ją prostota. Druga jest atrakcyjniejsza pod względem wykończenia. Ma większe walory estetyczne i właściwości antypoślizgowe. 

Najczęściej stosowane wykończenia to:

 • Szorstkie, podzielone ze względu na technologię ich produkcji dodatkowo na: 
 • śrutowane – ich powierzchnie poddaje się śrutowaniu, a to odkrywa drobnoziarniste kruszywa. Produkty te imitują strukturę szlachetnych materiałów.
 • płukane – wymywa się wierzchnią warstwę betonu, aby wyeksponować zabarwione kruszywo. Można do nich dodać grys, w celu upodobnienia kostki do kamienia naturalnego.
 • szczotkowane – poddaje się je procesowi szczotkowania, który polega na powstawaniu dodatkowych porów na powierzchni kostki. Dzięki swojej wyjątkowej fakturze wykazuje dobre cechy antypoślizgowe. 
 • Gładkie/płaskie:
 • z odcieniami metalicznymi
 • wzmocnienia kolorystyczne
 • melanże kolorystyczne
 • Postarzane/obtłuczone:
 • antic – dzięki metodzie młoteczkowania pozwala kostce osiągnąć efekt wyglądu starego bruku. Świetnie sprawdzi się przy posesjach w klasycznym i rustykalnych stylu.

Materiał, jaki został wykorzystany do produkcji kostki brukowej

Kostki brukowe produkuje się z różnych materiałów. W ofercie można znaleźć trzy rodzaje materiału. Są to:

 1. Kostka brukowa betonowa – najbardziej popularny typ kostki. Ma dobrą wytrzymałość i jest stosunkowo tani. Dzieli się ona na dwa typy: jednowarstwową (jest wyrabiana z jednego typu betonu i powstaje w jednej całości) i dwuwarstwową (pierwsza warstwa to beton wymieszany ze żwirem, a druga zawiera drobne kruszywo).
 2. Kostka brukowa z kamienia polnego – wyróżnia go nieregularny kształt i oryginalny wygląd. Jest obecnie dość rzadkim wyborem. Pasuje do stylu naturalistycznego i wiejskiego.
 3. Kostka brukowa kamienna – jest bardzo stylowa, ale nie jest najtańsza. Najczęściej wybiera się kostkę z granitu, ale są także z: wapnia, bazaltu, piasku i sjenitu.

Wymiary i kształt kostki brukowej

Najpierw podzielmy kostki ze względu na ich kształt: 

 • klepsydry – najpopularniejsze kostki brukowe, wykorzystywane są w przestrzeni publicznej,
 • kwadraty/prostokąty – stosowane w przypadku klasycznych kostek oraz wielkoformatowych płytach brukowych. Pozwalają na tworzenie wzorów romańskich lub rzędowych,
 • fale – najrzadziej stosowane w obecnych czasach. Można z nich stworzyć ciekawe motywy,
 • trapezy – są nieco bardziej oryginalnych kształtów. Dzięki nim można stworzyć, np. łuki.

Czas podzielić kostki brukowe ze względu na ich wielkość, czyli grubość:

 • 4 –  5 cm – lekka, ale też wytrzymuje tylko obciążenie do dwóch ton. Używana przede wszystkim do ścieżek ogrodowych, tarasów, chodników, itp.
 • 6 cm – wytrzymuje obciążenie do 3,5 tony. Używana na parkingach i podjazdach samochodowych.
 • 8 – 9 cm – dzięki tej grubości kostka ta jest odporna na ściskanie, odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Używana do nawierzchni, po których poruszają się także samochody ciężarowe.
 • 10 – 14 cm – cechuje się wyjątkowymi parametrami wytrzymałościowymi i odpornościowymi. Jest dość droga. Używana jest w miejscach narażonych na ogromne obciążenia, np. składach budowlanych, czy miejscach ruchu maszyn rolniczych.

Koszt kostki brukowej

Cena kostki brukowej zależy przede wszystkim od pozostałych kryteriów ich klasyfikacji. Kostka brukowa – orientacyjna cena za m2:

 • betonowa kostka brukowa – ceny zaczynają się od 25 zł i kończą na około 80 zł,
 • kamienna kostka brukowa – ceny wahają się od 60 do nawet 600 zł,
 • kostka brukowa z kamienia polnego – ceny wynoszą 200 do 500 zł.

Kolor kostki brukowej

Obecnie dostępne są różne kolory kostek brukowych. Można wybrać kostkę w jednolitym odcieniu, jak i w kolorach melanżowych, które tworzą niesamowity efekt.

Wzory kostki brukowej

Dzięki ułożeniu kostki brukowej we wzory możemy stworzyć mozaikę o wyjątkowym charakterze. Nawet z kostki brukowej prostokątnej można stworzyć ciekawy wzór, jeśli połączymy np. krótszy bok z dłuższym. 

Wszystkie rodzaje kostek brukowych znajdziesz w naszej hurtowni artykułów budowlanych Mal-Drew oraz w naszych sklepach stacjonarnych w Gliwicach i Rybniku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Piotr Kłos

Moje doświadczenie obejmuje zarządzanie szerokim spektrum projektów brukarskich, zarówno małymi jak i dużymi, a także kierowanie zespołami ekspertów pracujących nad realizacją najbardziej ambitnych przedsięwzięć. Na przestrzeni lat zdobyłem głęboką wiedzę o różnorodnych materiałach i technikach, które są niezbędne do tworzenia trwałych i estetycznie wyglądających powierzchni brukowych.

Jako CEO Projektu RTMuslugibudowlane.pl, moim celem jest udostępnianie tej wiedzy szerokiemu gronu odbiorców. Na naszym portalu znajdziecie Państwo bogatą zawartość edukacyjną, praktyczne porady, najnowsze trendy w branży oraz inspirujące projekty brukarskie.

https://rtmuslugibudowlane.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *